21 Mar Uzman Diyetisyen Ferin Batman PinnerTest’i Anlatıyor – Sabah

 

diyetisyen ferin batman
Size zarar veren gıdaları bir test ile tespit edebileceksiniz!

Son dönemde birçok ünlü isim tarafından yapılan bir kan testi olan Pinner Test, sağlığına önem veren insanların ilgi odağı haline geldi. Pinner Test ile ilgili merak edilen tüm sorulara diyetisyen Ferin Batman cevap verdi.

1- Sosyal medya birçok ünlünün sayfasında gördüğümüz Pinnertest nedir?
Pinner Test vucudunuza zarar veren ve size zarar veren gıdaları tespit eder.

2- Gıda intolerans nedir?
Yediğimiz ve sağlıklı olduğunu düşündüğümüz bir çok besin, vücudumuzda olumsuz etkilere yol açıp, kilo verememe, obezite, mide bağırsak şikayetleri, deri ve cilt rahatsızlıkları başta olmak üzere bir çok rahatsızlığa yol açabilir. Bizim kendi kendimize anlamamızın neredeyse imkansız olduğu bazı gıdalar vücudumuzda sindirilemez ve bunun sonucunda gıda intoleransı oluşur.

3- Pinnertest nasıl yapılıyor?
Pinner test parmak ucundan alınan kan ile vücudunuza zarar veren, sindirilemeyen yani intoleransınızın olduğu gıdaları tespit eden dünyanın en gelişmiş test yöntemlerinden biridir.

4- Pinnertest’te kaç gıda inceleniyor?
Dünya üzerinde en çok tüketilen 200 gıda ve içecek incelenir ve 2 hafta içerisinde raporlanır.

5- Pinner Test hangi noktada hayatımıza giriyor?
Özellikle fazla kilolarınızdan şikayet ediyorsanız, ödem,mide bağırsak şikayetleri gibi sorunlarınız varsa Pinnertest yaptırmak bu sorunlarınızın çözümü olabilir.

6- İnsanlar neden bu testi yaptırmalı?
Dünya sağlık örgütü verilerine göre dünya nüfusunun yarısında gıda intoleransı bulunuyor. 1 milyar kişide tanısı konmuş, gıda intoleransı var ve bu rakamın 2015′te 2.5 milyara ulaştığı söyleniyor . Pinnertest yaptırarak vucudunuza zarar veren ve size kilo aldıran gıdaları öğrenmeniz mümkün. Ayrıca ödem,şişkinlik ve gaz,migren ve cilt deri rahatsızlıkları olanlarda bu testi yaptırabilir.

7- Alınan sonuçlar doğrultusunda insanlara ne gibi önerilerde bulunuyorsunuz?
PinnerTest sonuçları çıktıktan sonra doktor ve diyetisyen uzamanlar eşliğinde intoleransı olan besinleri belirli zaman dilimlerinde alternatif gıdalar ile değiştirerek beslenme planında bir düzenlemeye gidiliyor ve bu gıdalar bir süre tüketilmiyor ve sürecin sonucunda çok daha saglıklı kilo verebilme, gıda intoleransının tetiklediği bir çok rahatsızlıkta da düzelme gözlemlenebilmektedir.

8- Pinner Test kimler yaptırdı?
Birçok ünlü sanatçı Pinner Test’i yaptırıp memnuniyetlerini dile getiriyor…Murat Boz, Özge Özpirinçci, Elçin Sangu, Buğra Gülsoy ve Damla Sönmez,Aslı Enver,Ezgi Mola ,Erkan Petekkaya,Hande Ercel,Sinem Kobal ,Serkan Cayoglu gibi çok fazla sayıda isim sosyal medya aracılığıyla Pinner Test yaptırdıklarını açıklayan ünlülerden. Ünlü oyuncu Özge Özpirinçci test sonucunda susam, gluten, bal ve fındığa karşı intoleransı olduğunu söyledi ve yaşamını test sonuçlarına göre şekillendirdiğini açıkladı.

9- Pinner Testi nerde yaptırabiliriz?
PinnerTest’ i Türkiyenin heryerinde yaptırmak mümkün.

10- Gıda İntoleransı sonucu Ortaya Çıkabilecek başlıca rahatsızlıklar nelerdir?

Şişmanlık
Kilo Verememe
Migren
Akne
Kabızlık
Başağrısı
Depresyon
Epigastrik Ağrılar
Ağızda Yararlar
İrritabl Bağırsak Sendromu
Şişkinlik-Gaz Kronik Yorgunluk
Ishal
Uyku Bozuklıkları
Cilt Problemleri
Üriker
Sedef Hastalığı.

 

Kaynak :  www.sabah.com.tr