13 Mar Migren tedavisinde bütüncül yaklaşım

Migren tedavisinde bütüncül yaklaşım

migren tedavisi bütüncül yaklaşım

Migren, şiddetli ve tekrarlayan baş ağrısı ataklarına zaman zaman mide bulantısı veya kusma bulguları eklenen ve kişinin yaşam kalitesini son derece kötü etkileyen kronik bir hastalıktır. Ağrılar genellikle 4-72 saat sürer ve baş ağrısı tipik olarak şiddetli, zonklama şeklinde ve tek taraflıdır. Migren krizleri bazen habersiz gelse de migren hastalarının çoğu kriz başlamadan önce birkaç dakika süreyle göz kararması, görme alanında parlak noktalar, anksiyete, keyifsizlik, düşünce dağınıklığı, vücudun bir tarafında uyuşukluk veya karıncalanma hissedebilir.

Migren genellikle ergenlikte veya 20’li yaşlarda ortaya çıkar ancak nadiren çocuklarda da migrene rastlanır. Eğer migren 50 yaşından sonra ortaya çıktıysa bir beyin rahatsızlığı ile bağlantılı olabilir. Vakaların yaklaşık yarısında migren kalıtımsaldır.

Migren tedavisinde kullanılan ilaçlar migreni tedavi etmez. Atak sıklığını azaltabilir ve ağrı sırasında kullanılanlar ise atağın daha kolay atlatılmasını sağlayabilir. Fakat sık analjezik ve ergotamin kullanan hastaların daha sık ve daha yoğun baş ağrısı yaşadıklarını ortaya koyan pek çok çalışma da vardır. Bu hastalarda ilacın bırakılması ağrıları hafifletmektedir. Ayrıca sürekli ilaç almanın da pek çok yan etkisi bulunmaktadır. Bu yüzden migren hastaları için, vücudun iyileşme mekanizmalarının kullanıldığı ve vücudun tekrar düzenlenmesi yani regülasyonu ile ağrıya çözüm sunmak çok daha değerlidir.

Migren baş ağrısı tedavisinde ilk adım, neden olan etkenin tanınmasıdır. Migrende, gıda intoleransı ve bağırsak florası bozukluğu en önemli sebeplerdendir. Çikolata, peynir, bira, şarap gibi besinlerin migren krizine yol açtığı bilinmektedir. Migren krizine yol açtığı bilinen bu besinler veya migren hastasında özel olarak tespit edilen gıda intoleransı yaratan besinler, histamin salgılamasına yol açarak migren krizini tetiklerler

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı/Proloterapi Eğitmeni Dr. Ülkü Sarpkaya (01 Mart 2017 Hürriyet Gazetesi)