02 May Marie Claire – Gıda İntoleransı Testi

marie-claire-pinnertest-gida-intoleransi

TOLERE ETMEK YA DA EDEMEMEK

Şimdi size cok sağlıklı, kalorisi az ve bir sürü hastalığa care olduğu söylenen bir besinden bahsedeceğiz;

Roka ;  Bir sürü diyet listesinde sabah kahvaltıda, öğlen tavuğun yanında ya da aksam salatada verilen bu masum sebze yaprağı, vücudunuz için pek de masum sayılmayabilir. Bu demektir ki; eğer rokaya karsı intoleransınız varsa, onu rahat sindiremiyorsunuz, siz farkında olmadan cildinize iyi gelmiyor ya da kilo vermenize aslında hiç de yardımcı olmuyor. Dolayısıyla bazen sadece sağlıklı oldukları için tükettiğimiz besinler, vücudumuza tahmin ettiğimiz kadar iyi gelmeyebiliyor.

PINNERTEST NEDİR?

Sıkça tükettiğiniz ve sağlıklı olduğunu düşündüğünüz birçok besin, vücudunuza olumsuz etki edip; kilo verememe, obezite, mide, bağırsak şikâyetleri, deri ve cilt sorunları başta olmak üzere birçok rahatsızlığın baş göstermesine neden olabiliyor. Sizin için hangi besinler olduğunu anlamanın neredeyse imkânsız olduğu bazı gıdalar, roka gibi; vücudunuzda sindirilemiyor ve bunun sonucunda gıda intoleransı oluşuyor. Pinnertest, parmak ucundan alınan kan ile vücudunuza zarar veren, sindirilemeyen, yani intoleransınızın olduğu gıdaları tespit eden en gelişmiş test yöntemi. Süreç şu şekilde işliyor; öncelikle kanınız alınıyor. Sonra, dünya üzerinde en çok tüketilen 200 besin maddesinden hangilerine intoleransınızın olduğu Pinnertest’in yurt dışındaki laboratuvarlarında inceleniyor, raporlama ve sonucu iki hafta içinde size ulaştırılıyor. Alınan sonuçlar doğrultusunda, yeme alışkanlıklarınız uzmanlar tarafından tekrar düzenleniyor.

Pinnertest’i kişiler daha çok kilo verememe, mide bağırsak şikâyetleri gibi nedenlerden ötürü yaptırıyorlar. Sonuçlarınız çıktıktan sonra doktor ve diyetisyenler eşliğinde intoleransınız olduğu besinler, belirli zaman dilimlerinde alternatif gıdalar île değiştirilerek beslenme planınızda bir düzenlemeye gidiliyor, örneğin balığın yanında yediğiniz roka salatası yerine haşlanmış brokoli tüketmenizin sizin için daha sağlıklı olabileceği ortaya çıkıyor. Bu gıdalar bir süre tüketilmiyor ve sürecin sonucunda cok daha sağlıklı kilo verebilme, gıdaintoleransının tetikledigi birçok rahatsızlıkta da düzelme gözlemlenebiliyor. Tüm bunları bir uzman eşliğinde yapıyor olmak da, değişimleri her an, birebir gözlemlememiz acısından bize oldukça yardımcı oluyor, Bazen anlam veremediğiniz bir şekilde sağlıklı beslenseniz, yediklerinize çok dikkat edip, size söylenen tüm diyet listelerine uysanız da kilo veremiyor ve sağlıksız hissediyorsunuz, değil mi? Hatta vücudunuzun bir noktada tıkanmış olduğunu düşünüyorsunuz. Size nedenini söyleyelim; bazı gıdalara karşı intoleransınız olabilir. Pinnertest ile hangi besinlere intolerasınız olduğunu öğrenip beslenme alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz.